W dni przekroczonych norm powietrza zamiast samochodu lepiej wybrać pociąg. Od 1 marca jeśli stężenie pyłów w powietrzu przekroczy 141 mg, pojechać można za darmo.

Dzięki porozumieniu Kolei Małopolskich i Przewozów Regionalnych, w dni smogowe każda osoba z ważnym dowodem rejestracyjnym może pojechać pociągiem za darmo. Program pilotażowy już ruszył, a ma być kontynuowany także w następnym okresie grzewczym.

W naszej gminie prowadzonych jest wiele działań, które mają na celu ograniczenie smogu. W dużej mierze skupiamy swoją uwagę na wymianie pieców, alternatywnych źródłach ogrzewania domu, a także wykorzystaniu energii odnawialnej. Jednak wszędzie, znaczny wkład w stan powietrza ma transport. Im więcej samochodów na drogach, tym więcej spalin. Stąd pomysł kolei – jeśli stan powietrza jest kiepski, warto zastanowić się, co każdy z nas może zrobić, żeby tę sytuację poprawić. Pomysł z zostawieniem w domu samochodu, a wybraniem transportu zbiorowego wydaje się prosty do zastosowania od zaraz. A jeśli jeszcze taki transport jest darmowy, to koniecznie trzeba się nad nim zastanowić.

Bezpłatne przejazdy pociągiem Kolei Małopolskich i Przewozów Regionalnych działają na obszarze Aglomeracji Krakowskiej (ograniczonej stacjami: Skawina, Zabierzów, Zastów, Podłęże, Wieliczka Rynek Kopalnia, Kraków Olszanica). Sprawdzać można codziennie na stronie www.malopolskiekoleje.com.pl.

Z przejazdów mogą korzystać osoby posiadające ważny dowód rejestracyjny pojazdu wraz z aktualnymi badaniami technicznymi. I uwaga! Mogą zabrać ze sobą w podróż jedną osobę towarzyszącą.

Przeczytaj pełny regulamin projektu.