Sezon grzewczy w pełni. Od tego czym palimy w piecach w dużej mierze zależy jakość powietrza jakim oddychamy. Gmina Niepołomice nieustannie wspiera działania na rzecz czystego powietrza.

Na początku 2017 roku, w ramach współpracy z firmą Airly, zainstalowaliśmy 16 urządzeń mierzących jakość powietrza na terenie Miasta i Gminy Niepołomice (zobacz tutaj). W grudniu przeanalizowaliśmy dane otrzymane przez Airly, z których wynikało, że na przestrzeni 11 miesięcy przez przynajmniej 3 oddychaliśmy powietrzem bardzo złej jakości (więcej tutaj).

Problemu zanieczyszczenia nie zlikwidujemy z dnia na dzień. Ważne jednak, abyśmy byli świadomi zagrożeń i wspólnie podejmowali działania w trosce o czyste powietrze.

Stawiamy na edukację mieszkańców, zarówno dorosłych jak i dzieci. W styczniu i grudniu 2017 roku, wspólnie ze specjalistami z portalu czysteogrzewanie.pl zorganizowaliśmy pokaz ekologicznego palenia w tradycyjnych piecach. Kilkadziesiąt osób przyszło na Rynek w Niepołomicach, żeby zapoznać się z tak zwaną techniką palenia od góry, która ma zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery (zobacz więcej tutaj).

Wspólnie z Fundacją Ekologiczną ARKA, zorganizowaliśmy w szkołach na terenie gminy akcję edukacyjną „Kochasz dzieci – nie pal śmieci”. W dwóch cyklach warsztatów (w styczniu i grudniu 2017) uczestniczyło ponad 2700 uczniów.

Przygotowaliśmy dla mieszkańców 4 tysiące ulotek zachęcających do aktywnego dbania o bezpieczeństwo w okresie zimowym. Czyste powietrze, ochrona przed czadem i bezpieczeństwo na drodze – to trzy tematy, które porusza nasza broszura. Część z nich rozdaliśmy w świątecznych paczkach przy okazji Spotkania z Mikołajem na dziedzińcu zamkowym. Ulotki wciąż są dostępne w urzędzie miasta i pod tym linkiem.

Polecamy również ulotkę przygotowaną wspólnie z gminami zrzeszonymi w ramach Metropolii Krakowskiej – można ją pobrać klikając tutaj.

W 2017 roku rozpoczęliśmy program wymiany pieców węglowych. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem i będzie kontynuowany w 2018 roku. Póki co, mamy zagwarantowane dofinansowanie na wymianę 237 kotłów (więcej tutaj).

Metropolia Krakowska, w której jest zrzeszonych 15 gmin – w tym Gmina Niepołomice – prowadzi kampanię informacyjno-edukacyjną na rzecz poprawy jakości powietrza. Uruchomiono specjalną stronę internetową www.wymienpiec.pl, na której można śledzić działania na rzecz poprawy powietrza w poszczególnych gminach. Więcej informacji tutaj.

Pamiętajmy, jakość powietrza, którym oddychamy zależy w dużej mierze od nas samych. Niewłaściwe palenie w piecach może generować dym i duże ilości pyłów, które wdychamy. Prowadzi to do kłopotów zdrowotnych, zaostrzają się objawy chorób przewlekłych, pojawiają się schorzenia układu oddechowego i krążenia.

Nie bądźmy obojętni. Oprócz wysiłków instytucji, czy służb, sami dołóżmy wszelkich starań, żeby zadbać o wspólne dobro.