Jeśli mieszkasz w gminie Niepołomice od lat i jesteś zafascynowany urokliwymi zakątkami, jakie skrywa w sobie Puszcza Niepołomicka lub jesteś nowym mieszkańcem gminy, który stopniowo odkrywa historyczne oblicze okolicznych miejscowości, nie powinno cię zabraknąć na wydarzeniach organizowanych pod szyldem ZaPUSZCZAmy korzenie.

Zapraszamy wszystkich chętnych na comiesięczne wyprawy otwarte po Puszczy prowadzone przez specjalistów, którzy swoją pasją z powodzeniem zarażają wszystkie pokolenia i niezwykle efektywnie przekazują wiedzę na tematy przyrodnicze i historyczne. Spotkajmy się, by spędzić miło czas, nawiązać nowe przyjaźnie, zachwycić się pięknem przyrody i odkryć historyczne ciekawostki naszej małej ojczyzny.

ZaPUSZCZAmy korzenie to projekt realizowany od września 2018 do września 2019 na terenie gminy Niepołomice w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Lokalne Partnerstwa PAFW, którego operatorem jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Projekt powstał w oparciu o wnioski sformułowane na podstawie przeprowadzonej w gminie diagnozy społecznej prowadzonej między innymi podczas czerwcowego Pikniku Rodzinnego przy budynku gimnazjum w Woli Batorskiej.

Trzon partnerstwa stanowi Grupa Inicjatywna, składająca się z beneficjentów programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, w skład której weszły: Społeczna Szkoła Podstawowa im. Lady Sue Ryder (lider przedsięwzięcia), Fundacja Szkoła Dialogu oraz Samorządowe Przedszkole im. Św. Kingi w Podłężu. Grupa Inicjatywna zaprasza do współpracy tych, którzy chcą się włączyć w inicjatywę lokalną na rzecz dobra wspólnego, jakim jest Puszcza Niepołomicka. Na zaproszenie odpowiedziało wiele lokalnych instytucji, a najpełniej w tworzenie i realizację projektu zaangażowali się: Nadleśnictwo Niepołomice, Stowarzyszenie Zielony Puszczyk, Fundacja Pola Chwały oraz Orły historii.

Obecnie partnerzy projektu opracowują trasy turystyczno-rekreacyjne po Puszczy Niepołomickiej, po których będziemy wspólnie wędrować raz w miesiącu niezależnie od mniej lub bardziej sprzyjającej aury. Autorzy tras zostaną naszymi przewodnikami opowiadającymi o faunie, florze i historii odwiedzanych przez nas miejsc. Na zakończenie projektu najciekawsze trasy zostaną opublikowane ze szczegółowym komentarzem w formie lokalnego przewodnika, który będzie służył mieszkańcom gminy, ale również turystom, którzy coraz chętniej odwiedzają nasze tereny.
Zapraszamy do śledzenia informacji na temat projektu na stronach internetowych oraz profilach społecznościowych partnerów projektu. Na wydarzenia zapraszamy 28 października, 25 listopada, 16 grudnia 2018, a następnie 27 stycznia, 24 lutego, 31 marca, 28 kwietnia i 26 maja 2019. Specjalne wycieczki odbędą się 1 czerwca 2019 oraz podczas przyszłorocznych Pół Chwały.

Na najbliższą pieszą wyprawę w niedzielę 28 października szczególne zaproszenie kieruje do nas Zielony Puszczyk, który proponuje ciekawą trasę po Wielkim Błocie rozpoczynającą się obok Dębu Batorego. Nadleśnictwo Niepołomice udostępni dla zmotoryzowanych uczestników spotkania parking przy Polanie Sitowiec. Poniżej mapka z informacją na temat miejsca zbiórki. Wyruszamy o godzinie 10.00. Zapraszamy!

Małgorzata Porębska
koordynator projektu