1 października podczas trzeciej edycji Szybkiej Dychy, czyli zawodów kolarskich w indywidualnej jeździe na czas, na starcie stanęło 131 zawodników i zawodniczek.

Sportowa poprzeczka poszła mocno w górę. Po raz pierwszy też zmagania odbyły się w kategoriach OPEN oraz wśród mieszkańców gminy Niepołomice. Zaciekła rywalizacja sportowa nie przeszkodziła jednak w zachowaniu koleżeńskiej atmosfery.

Szybka Dycha to zawody kolarskie polegające na pokonaniu w jak najkrótszym czasie Żubrostrady, czyli popularnej drogi spacerowej biegnącej przez Puszczę Niepołomicką z Zabierzowa Bocheńskiego do Mikluszowic. Zawodnicy ruszają na trasę pojedynczo, w odstępach około 30 sekund. Dzięki temu każdy z nich w walce o prędkość skazany jest tylko na siebie.

W zawodach wystartować mógł każdy, kto ukończył 16. rok życia i… potrafi jeździć na rowerze. Jednak w walce o zwycięstwo liczyli się piekielnie silni zawodnicy. Dość powiedzieć, że zwycięzca zawodów przejechał dziesięciokilometrową trasę w 12 minut i 10 sekund, osiągając średnią prędkość 49,2 km/h! Najszybsza zawodniczka na pokonanie trasy potrzebowała 17 minut i 16 sekund, co dawało średnią 34,7 km/h.

Zwycięzcy kategorii OPEN otrzymali tradycyjne, kolarskie koszulki Mistrza Niepołomic w Indywidualnej Jeździe na Czas.

Jako ukłon w stronę gminy Niepołomice, głównego sponsora wydarzenia, stworzona została osobna klasyfikacja dla zawodników mieszkających na terenie naszej gminy. Koszulkę Mistrza wywalczył Łukasz Wyczesany (średnia prędkość 41,6 km/h) oraz Agata Motyl-Adamczyk (32,4 km/h).

Podia w obu kategoriach prezentowały się następująco:

W kategorii mieszkańców gminy Niepołomice – kobiety:
I miejsce Agata Motyl-Adamczyk z Niepołomic
II miejsce Ewelina Wyczesany z Niepołomic
III miejsce Alicja Łukasiewicz z Zakrzowca

W kategorii mieszkańców gminy Niepołomice – mężczyźni:
I miejsce Tomasz Wyczesany z Niepołomic
II miejsce Tomasz Bronicki z Niepołomic
III miejsce Wojciech Panek

Klasyfikacja generalna – kategoria kobiety:
I miejsce Mariola Krzemińska – Kedzierzyn-Koźle
II miejsce Renata Szczepanik – Kraków
III miejsce Agnieszka Kerch – Olkusz

Klasyfikacja generalna – kategoria mężczyźni:
I miejsce Filip Matoszko – Zabrze
II miejsce Mirosław Wójciak – Katowice
III miejsce Marek Wojnarowski – Kraków

Organizatorzy zapraszają na wiosnę, na kolejną czasówkę wiodącą tą samą trasą, ale ze startem w Mikluszowicach, a metą w Zabierzowie. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.wyscigrowerowy.pl