28 kwietnia odbył się Międzynarodowy Turniej Karate Shinkoykushin w Szwajcarii. W zawodach wzięło udział około 400 zawodników z 16 państw.

Swoich reprezentantów w zmaganiach miały: Litwa, Francja, Niemcy, Izrael, Łotwa, Holandia, Bułgaria, Kazachstan, Rumunia, Norwegia, Ukraina, Węgry, Szwecja, Mołdawia, Szwajcaria i Polska. Turniej stał na wysokim poziomie oraz odbywał się w dwóch konkurencjach: kata z podziałem na kategorie oraz stopnie i kumite z zasadami full contactu tj. bez ochraniaczy na tułów, a kobiety oczywiście były zabezpieczone w ochraniacz na piersi. Nasz klub reprezentowało 4 zawodników i zawodniczek: Kacper Krawczyk, Łukasz Fryca, Julia Stanecka i Justyna Krosta. Wszyscy zasłużyli na słowa uznania.

Najlepiej tym razem spisał się Kacper Krawczyk, który zdobył dwa medale 2 w kategorii kata i kumite. W kata przegrał w finałowym pojedynku. Dla wyjaśnienia – konkurencja kata odbywała się w systemie pucharowym. Trzecie miejsce zajął w kategorii kumite 2005/2006 do 46 kg. Pierwszą i drugą walkę wygrał przez Wazaari. Natomiast w kolejnej walce trafił na silnego zawodnika, który zwyciężył swoją kategorię.

Również drugie miejsce zajęła Justyna Krosta w kategorii kumite 2002/2000 do 50 kg. Pierwszą walkę wygrała przed czasem. Drugą walkę rozstrzygała na swoją korzyść i prowadziła. Jednak dostała upomnienie -0,5 pkt., czyli tzw. Genten, co dało zwycięstwo przeciwniczce, gdyż zostało zbyt mało czasu, by zniwelować stratę i zdobyć co najmniej Wazaari tj. pół punktu.
Dobrze spisała się nasza najmłodsza zawodniczka – Julia Stanecka, która w kategorii kata zdobyła trzecie miejsce. Natomiast w kumite przegrała pierwszą walkę, ale pokazała się z dobrej strony. Łukasz Fryca pierwszą walkę wygrał po kopnięciu na strefę chudan (brzuch). Zwyciężył przed czasem, gdyż przeciwnik nie był zdolny do walki, a drugi pojedynek przegrał po wyrównanej walce i zaciętej dogrywce.

Podziękowania dla trenera Wiesława Krosty, który sumiennie przygotowywał zawodników do turnieju oraz na zawodach pełnił zarówno rolę sędziego, jak i sekundanta. Podziękowania również dla Macieja Krawczyka, który oprócz wykonywania zdjęć spisał się jako wspaniały kierowca i bezpiecznie dowiózł nas do celu, a także na zawodach pomagał w organizacji i zajmował się naszymi zawodnikami. Podziękowania również dla Zarządu Wodociągi Niepołomice, który przed zawodami udostępnił salę bez dodatkowych opłat, dzięki czemu mogliśmy się lepiej przygotować.

Justyna Krosta
Niepołomicki Klub Karate Kyokushin