Zakończyła się 14. Letnia Akademia Karate Tradycyjnego. Obóz od lat cieszy się dużą popularnością. W licznych atrakcjach przygotowanych przez organizatorów – Akademię Karate Tradycyjnego Niepołomice – uczestniczą setki młodych karateków.

W tym roku Letnia Akademia po raz pierwszy odbyła się w niepołomickim Gimnazjum. Treningi karate, basen, wycieczki, zabawy, taniec, grill, ognisko, dyskoteki, mecze, czy konkursy sportowe wypełniły program obozu.

Nad każdą z kilkunastu grup czuwał opiekun i jego pomocnicy. Instruktorzy kiedyś sami byli uczestnikami obozu, potem pomocnikami, a teraz przekazują najmłodszym wartości i zasady, które przyswoili przez te wszystkie lata.

Letnia Akademia to dobra próba dla najmłodszych dzieci, nawet tych 5-letnich. Z dala od domu uczą się samodzielności, współpracy w grupie. Miło patrzeć, jak po kilkudniowym pobycie stają się bardziej zaradne – zaznaczył Paweł Janusz, szef niepołomickiej Akademii Karate Tradycyjnego.

Każdy dzień rozpoczynał się od porannego rozruchu. Były to nie tylko zajęcia z elementami karate, ale też zumba. Pogoda sprzyjała przez większość pobytu, często więc wychodziliśmy na treningi w centrum miasta – głównie w Parku Miejskim i okolicy. Obozowicze zaliczyli dwie wizyty na basenie, gdzie maluchy oddawały się szaleństwom w wodzie. Odwiedzili też kino w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa.

Nie zabrakło także tradycyjnego grilla z kiełbaskami w Osadzie Podegrodzie. Niezawodny sensei Olek Migacz przygrywał na gitarze i nauczył nas nowej piosenki, która potem stała się hymnem naszego obozu. Bardzo emocjonujące okazały się pojedynki w przeciąganiu liny. O dziwo niejednokrotnie dziewczyny górowały nad chłopcami.

Sportowe emocje udzieliły się karatekom przy kibicowaniu meczu piłki nożnej na Stadionie MKS Puszczy Niepołomice, gdzie rozgrywały się Mistrzostwa Polski drużyn amatorskich.

“Kiedy będzie dyskoteka?” – to chyba najczęstsze pytanie padające przez pierwszą część obozu. I nie mogło jej zabraknąć. Po sukcesie pierwszej dyskoteki, następnego wieczoru odbyła się kolejna taneczna impreza.

Pod koniec obozu przeprowadzono egzaminy na stopnie uczniowskie. Wypadły bardzo dobrze i wszyscy zdający zmienili kolor pasa.

W niedzielę odbył się nasz Sportowy Piknik Rodzinny w Zamku Królewskim w Niepołomicach. I chociaż pogoda niezbyt sprzyjała, impreza była miłym zakończeniem Letniej Akademii Karate Tradycyjnego. Ze szkoły przeszliśmy przez centrum miasta do zamku, prowadzeni przez Orkiestrę “Lira” oraz rycerzy z Niepołomickiego Bractwa Rycerskiego. Na dziedzińcu wszyscy obozowicze zaprezentowali pokaz dla zgromadzonych i stęsknionych rodziców. Sensei Paweł przedstawił każdą grupę i opiekunów, podziękował za udany obóz, a każdy karateka otrzymał złoty medal za odwagę i pokonywanie swoich słabości. Po wspólnym, pamiątkowym zdjęciu, maluchy mogły już pobiec, uściskać rodziców. Pobyt, pięknym śpiewem, umilała nam Emilka Azierska.

Do dyspozycji obozowiczów był dmuchany zamek, wata cukrowa, malowanie twarzy. Można było obejrzeć też pokaz baniek. Przez cały czas byli także obecni rycerze, którzy zaprezentowali pokaz walk i prowadzili treningi rycerskie. Na koniec, wspólnie z Katrin Kargbo zatańczyliśmy energetyczną zumbę.

Więcej na www.karateniepolomice.pl. 

Wydarzenie było dofinansowane ze środków Gminy Niepołomice