Mateusz Pichór z Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim srebrnym medalistą Ogólnopolskich Zawodów Modeli Halowych F1N rozegranych 11 lutego w Krakowie.

Młodzieżowe Towarzystwo Sportowo-Rekreacyjne “Sowiniec” w Krakowie już po raz drugi było organizatorem Ogólnopolskich Zawodów Modeli Halowych F1N, które rozegrane zostały w dniu 11 lutego w hali sportowej Miejskiego Domu Kultury “Dom Harcerza” w Krakowie.

Zawody zaliczane są do klasyfikacji Pucharu Polski a udział w nich wzięło 38 zawodników reprezentujących Aerokluby: Warszawski, Rzeszowski, Gliwicki, Stalowa Wola i Krakowski, a także MTSR Sowiniec, OSiR Suwałki, MOKSiR Chrzanów oraz Domy Kultury z Woli Batorskiej i Zabierzowa Bocheńskiego.

Nasi modelarze startując w Krakowie w roku 2017 zajęli miejsca w drugiej dziesiątce. Od tamtego czasu sporo jednak trenowali i w tym roku po cichu liczyliśmy na poprawę wyników.

Bardzo miłe zaskoczenie sprawił nam wszystkim Mateusz Pichór z Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim, który w kategorii młodzików zajął drugie miejsce, ustępując jedynie Piotrowi Stasiulewiczowi z Aeroklubu Warszawskiego. Trzecie miejsce wywalczył Emmet Kirwan z Aeroklubu Rzeszowskiego. W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze: Marcin Ostachowicz (7 miejsce) i Mikołaj Solarz (8 miejsce) – obaj z Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim.

W zawodach pucharowych zadebiutowało też kilku naszych najmłodszych modelarzy: Igor Strzelec z Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim oraz Mikołaj Szewczyk, Marcel Włodarz, Bartek Pokrywka i Bernard Samek z Domu Kultury w Woli Batorskiej. Wszystkim należą się słowa uznania za bardzo dobre występy, świetne opanowanie tremy podczas pierwszych startów przy tak licznej publiczności i osiągnięcie lepszych czasów niż zakładaliśmy przed zawodami.

Obserwując zmagania zawodników z czołowych polskich klubów z zadowoleniem można stwierdzić, że nasi modelarze z powodzeniem nawiązują równorzędną walkę z tymi najlepszymi. Optymistyczne jest także to, że dysponujemy jeszcze sporym potencjałem możliwości jakiego z różnych powodów nie udało nam się do tej pory wykorzystać. Cieszy też ogromny zapał najmłodszych modelarzy, którzy wytrwale trenują uzyskując coraz lepsze wyniki. Z pewnością w kolejnym roku, a może jeszcze w tegorocznej rundzie jesiennej halowych zawodów pucharowych przynajmniej niektórzy z nich znajdą się w pierwszej dziesiątce najlepszych zawodników. Bardzo też doceniamy zaangażowanie rodziców i opiekunów (szczególnie tych najmłodszych dzieci), dzięki którym ich pociechy mają dużo większą motywację do udziału w zajęciach modelarskich oraz w rywalizacji sportowej.
Wszystkich chętnych, niezależnie od wieku, którzy pragną zasmakować przygody z modelarstwem lotniczym i kosmicznym zapraszamy do działających przy Centrum Kultury w Niepołomicach dwóch modelarni w Domach Kultury w Zabierzowie Bocheńskim i Woli Batorskiej.

Krzysztof Gawłowski
instruktor modelarstwa lotniczego i kosmicznego