Zakończyły się Mistrzostwa Świata w Karate Tradycyjnym w Kanadzie. Karatecy Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomice obronili tytuły mistrzów świata i wywalczyli 9 medali (6 złotych, 1 srebrny i 2 brązowe). Zawody zorganizowano 26 i 27 października 2018 w St John’s.

Mistrzem świata w kata indywidualnym – po raz czwarty z rzędu – został Paweł Janusz. Ten sam tytuł wywalczył drużynowo (również po raz czwarty) tym razem z Wiktorem Staszakiem i Konradem Irzykiem. Szef AKT jest kadrze narodowej PZKT od 17 lat. Od 8 lat nie ma sobie równych.

Dziękuję tym, którzy wierzyli i kibicowali. Dziękuję też tym, którzy mówili, że wystarczy. To jeszcze bardziej mnie motywuje. Wygląda na to, że tytuł mistrza świata indywidualny i w drużynie do 2020 roku zostaje u mnie” – przyznał Paweł Janusz.

Indywidualnym mistrzem świata w kategorii młodzieżowców został Wiktor Staszak. Złoto wywalczył też w kata drużynowym seniorów z senseiem Pawłem Januszem i Konradem Irzykiem.

Mój plan na mistrzostwa świata zrealizowałem w 1/2. Zarówno indywidualnie jak i drużynowo w kata pokazaliśmy najwyższy poziom. W kumite i w fukugo przegrałem z samym sobą. Chaos, nie przemyślane akcje, niepotrzebne kary na przeciwnikach to nie był klucz do zwycięstwa. Wracam na mate z paroma wnioskami, które będę realizował na treningach” – stwierdził Wiktor.

Nasza żeńska drużyna kata (seniorki) w składzie: Katrin Kargbo, Anna Mleko i Joanna Musiał po raz trzeci zdobyła mistrzostwo świata. Zawodniczki starują w niezmienionym składzie już od 11 lat i póki co są niepokonane.

Konrad Irzyk zdobył złoty medal w kata drużynowym seniorów wspólnie z senseiem Pawłem Januszem i Wiktorem Staszakiem. Z kolei w kata indywidualnym seniorów uplasował się na 3 miejscu.

Cieszę się, że razem z senseiem Pawłem i Wiktorem obroniliśmy tytuł mistrzów świata. Dużą satysfakcję dało mi też miejsce na podium w kata indywidualnym seniorów” – stwierdził Konrad.

Iga Dumieńska zdobyła 3 medale podczas mistrzostw świata juniorów w Kanadzie. Złoto w kata indywidualnym i drużynowym oraz srebro w fukugo.

Jestem bardzo zadowolona ze swoich startów, co potwierdza, że ciężkie treningi przynoszą efekty. Uważam, że cała drużyna AKT spisała się na medal i pokazała najwyższy poziom. Najbardziej usatysfakcjonowała mnie obrona tytułu mistrzyni świata w kata indywidualnym” – podsumowała starty Iga.

Szczegółowe wyniki:

Złoty medal
– Paweł Janusz – kata indywidualne seniorów
– Wiktor Staszak – kata indywidualne młodzieżowców
– Iga Dumieńska – kata indywidualne juniorów
– Katrin Kargbo, Anna Mleko, Joanna Musiał – kata drużynowe seniorek
– Paweł Janusz, Wiktor Staszak, Konrad Irzyk – kata drużynowe seniorów
– Iga Dumieńska, Marta Kopytowska (KK 44 Łódź), Paulina Tutka (Lubelski KKT) – kata drużynowe juniorów

Srebrny medal
– Iga Dumieńska – fukugo juniorów

Brązowy medal
– Katrin Kargbo – kata indywidualne seniorek
– Konrad Irzyk – kata indywidualne seniorów

Dziękujemy za wsparcie finansowe wyjazdu na zawody przez Miasto i Gminę Niepołomice.

Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice