Dodano dn.: 11 grudnia 2017

Modelarze z Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim wywalczyli podium ogólnopolskich zawodów modeli szybowców F1N o Puchar Prezesa Zarządu Kopalni Soli w Bochni.

Już po raz czwarty bocheńskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych zorganizowało 3 grudnia 2017 zawody modeli halowych konkurencji F1N o Puchar Prezesa Zarządu Kopalni Soli w Bochni.

Wyjątkowość tej imprezy polega na tym, że modele latają 250 metrów pod powierzchnią ziemi. W tym roku rywalizowało 44 zawodników z: Suwałk, Warszawy, Hrubieszowa, Tarnobrzegu, Kielc, Krosna, Nowego Sącza, Woli Batorskiej, Zabierzowa Bocheńskiego i oczywiście Bochni. Zawody zostały rozegrane w czterech konkurencjach wiekowych: młodzików, juniorów młodszych, juniorów i seniorów. Spośród zawodników poniżej 18 lat do Bochni przyjechało aż sześciu z pierwszej dziesiątki końcowej klasyfikacji Pucharu Polski z 2017 roku.

Już od kilku lat nasi modelarze biorą udział w lokalnych zawodach kategorii F1N podnosząc stale swoje umiejętności i zdobywając nowe doświadczenia. Systematyczne treningi zaowocowały osiągnięciem w Bochni bardzo dobrych wyników. W kategorii wiekowej młodzików zwyciężył Mateusz Pichór z Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim, który w pierwszej kolejce rzutów osiągnął tak dobre czasy, że już na wstępie zawodów przesądził losy pierwszego miejsca. Mateusz wykonał też, wynoszący 22,4 sek., najdłuższy lot wśród młodzików, ustępując tylko o 0,2 sek. najdłuższemu lotu całych zawodów. Drugie miejsce, ze sporą ośmio-sekundową stratą przypadło Filipowi Rudzińskiemu z OSiR Suwałki. Trzeci był następny z naszych zawodników – Mikołaj Solarz, który musiał jednak sporo napracować się, żeby odrobić bardzo duże straty po dwóch kolejkach. Najmłodszy z naszych młodzików startujących w zawodach – Mikołaj Szewczyk z Domu Kultury w Woli Batorskiej, debiutując w tak poważnej imprezie zajął bardzo dobre 14 miejsce. Trzecie miejsce w kategorii seniorów udało się też wywalczyć autorowi tego tekstu.

Uzyskanie tak dobrych wyników przez naszych modelarzy bardzo cieszy ale nie jest ono zaskoczeniem. Dzięki przychylności dyrekcji szkół podstawowych w Zabierzowie Bocheńskim i Woli Batorskiej modelarze mają możliwość systematycznego trenowania a ciężka praca oraz cierpliwość zaczynają przynosić pierwsze efekty.