Już po raz szósty MKS Spartakus Niepołomice oraz Niepołomice Biegają zorganizowali w Puszczy Niepołomickiej Biało-Czerwony Bieg Niepodległości.

To aktywna i radosna forma uczczenia rocznicy Odzyskania Niepodległości, która od lat przyciąga wiele osób chcących w ten sposób wspólnie świętować. I tym razem w słoneczne południe w puszczy pojawiło się ok. 200 osób w biało-czerwonych strojach.

Impreza przyciąga wiele rodzin, ponieważ najpierw organizowane są biegi dla dzieci na różnych dystansach, a później dorośli mogą przebiec pięcio-kilometrową trasę biegową.  Bieg ma charakter towarzyski, nie ma pomiaru czasu, nie liczy się wynik, ale dobra atmosfera i radość ze wspólnego przeżywania narodowego święta.

W tym roku nie mogło zabraknąć śpiewania hymnu, do którego przystąpili wszyscy uczestnicy. Potem na ścieżki biegowe ruszały kolejne grupy biegaczy począwszy od najmłodszych. Na końcu ruszył bieg główny. Ponieważ nie było rywalizacji, każdy tak jak chciał i jak się czuł na siłach przebiegł ten dystans. Startujący na chwilę zatrzymali się pod pomnikiem na Kozich Górkach, gdzie złożono kwiaty i uczczono pamięć zamordowanych podczas wojny.

Po przekroczeniu linii mety wszystkich uhonorowano medalami, było także coś słodkiego.

Tradycją tego biegu jest wybór najciekawszych biało-czerwonych strojów w kategoriach rodzinnej i indywidualnej. W tym roku jury miało wyjątkowo dużo pracy. Nagrody za rodzinne biało-czerwone stroje powędrowały do rodzin Państwa Mróz oraz Konopka. Indywidualnie pani Barbara Woźniak, która co roku przygotowuje na tę okazję specjalny strój  okazała się bezkonkurencyjna.

Nagrodzono tez najlepszych zawodników i zawodniczki biegów dla dzieci:

Dziewczynki:

1-5 lat
1. Gosia Bilska 2. Paulina Wojtas 3. Zuzia Niepsuj

6-9 lat
1. Karolina Sochacka 2. Magdalena Stankowska 3. Lena Wolak

10-14 lat
1. Karolina Nitsch 2.Dominika Gruszka 3. Milena Woś

Chłopcy:

1-5 lat
1. Michał Polak 2 . Cezary Skrzyński 3 Wiktor Woliński

6-9 lat
1. Mateusz Wojtas 2. Piotr Michoń 3. Kacper Klikuszewski

10-14 lat
1. Jan Górski 2. Bartek Głąb 3. Tomasz Tokarski

Wiele osób dodatkowo miało szczęście w   losowaniu nagród, które odbyło się po zakończeniu sportowych zmagań.

Bardzo ładne zdjęcia z biegu są dostępne na profilu wydarzenia https://www.facebook.com/events/168119067465367/.
Zachęcamy do obejrzenia.

Podziękowania kierujemy dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że kolejny bieg mógł się udać.
Dziękujemy: Powiatowi Wielickiemu, Gminie Niepołomice, wolontariuszom z Niepołomickiej Szkoły Podstawowej z p. Małgorzatą Juszczyk, Nadleśnictwu Niepołomice oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i wsparcie imprezy.

Marek Burda
MKS Spartakus