128 kolarzy i kolarek zmierzyło się w ostatnią niedzielę podczas Szybkiej Dychy. Zawody w indywidualnej jeździe na czas rozegrane zostały na Żubrostradzie, popularnej trasie biegnącej przez teren Puszczy Niepołomickiej, już po raz piąty w historii.

W zawodach wystartowało 17 pań i 111 panów. Wśród kobiet triumfowała Justyna Bałasz (Pentel) z czasem 15:02, wyprzedzając Renatę Szczepanik (15:51) i Annę Małecką (16:37). Wszystkie panie przyjechały z Krakowa. W kategorii mężczyzn zwyciężył Rafał Wrożyna z Pszczyny (Jafi Sport Bike Team) osiągając czas 12:31. Drugi na mecie zameldował się Paweł Kałuszka (Dziektarzew, Gatta Bike-RS) z czasem 12:47. Podium uzupełnił Rafał Rymarz (Piotrków Trybunalski, BodyiCoach Team), któremu przejazd dystansu zajął 12 minut i 50 sekund.

Poziom sportowy zawodów jak zwykle był wysoki. Zwyciężczyni zawodów pokonała trasę ze średnią prędkością 39,8 km/h, a triumfator ze średnią 47,8 km/h. Aż 44 kolarzy przejechało dystans ze średnią prędkością powyżej 40 km/h! Jednak Szybka Dycha nie była tylko okazją do ścigania się na najwyższym poziomie. Uczestniczyli w niej również rowerzyści uprawiający ten sport rekreacyjnie, traktujący start w zawodach jako dobrą zabawę.

Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach. Oprócz tego zawody wspomagali: Nadleśnictwo Niepołomice, Gmina Drwinia, sieć aptek Zdrowe Ceny, KS Dąb Zabierzów Bocheński oraz OSP Mikluszowice.

Author: Joanna Musial