W niedzielę 17 grudnia w centrum edukacyjno-rekreacyjnym Solne Miasto odbył się drugi turniej wigilijny w gimnastyce artystycznej.

Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Sportowe Gracja Wieliczka. Był to ostatni w tym roku turniej, który wprowadził bardzo świąteczny nastrój wśród startujących zawodniczek.

W sportowych zmaganiach uczestniczyło 150 zawodniczek z 7 klubów: Art Gym Myślenice, KSGA, MGOKiS Dobczyce, MOS Kraków Wschód, SGAiS Olimpia Kraków, PTG Sokół Kraków i Gracja Wieliczka.

Dziewczynki rywalizowały w 21 kategoriach. Kategorie podzielone były według roczników poczynając od 2012 po juniorki i seniorki.
Najsilniejsza kategoria to kategoria A, gdzie już od 5 roku życia gimnastyczki ćwiczą codziennie po 2-3 godziny dziennie. W tej grupie mogliśmy podziwiać gimnastykę na najwyższym poziomie, w tym reprezentantki kadry narodowej. Kategoria B to gimnastyczki, które równie intensywnie trenują, lecz swoją przygodę w gimnastyce artystycznej zaczęły w wieku 6-7 lat. Kategoria C to dziewczynki, które przychodzą na zajęcia dwa razy w tygodniu po godzinie. Była to jedna z liczniejszych kategorii.

W zależności od wieku i kategorii wprowadzane są przybory: skakanka, obręcz, piłka, maczugi i wstążka.

Wszystkie zawodniczki, niezależnie od wieku i kategorii oprócz pięknych strojów posiadają bardzo dużą wiedzę na temat gimnastyki artystycznej. Mają świadomość jakie figury artystyczne, elementy ćwiczeń są punktowane, które są trudne, których powinny sie jeszcze nauczyć. Gimnastyka artystyczna to ciągłe, często monotonne powtarzanie tego samego. Tym bardziej należy się podziw i szacunek dla tych 150 miłośniczek gimnastyki artystycznej, za ich poświęcenie, wytrwałość i zaangażowanie w treningi. Za przystąpienie do rywalizacji przed sędzinami i publicznością, należą się ogromne brawa.

Na turnieju nie zabrakło pokazów zarówno indywidualnych jak i grupowych grup rekreacyjnych i grup wyczynowych. Gimnastyczki mieszkające w naszej gminie odniosły wysokie miejsca: Milena Mączka kat. 2007 A – 2 miejsce w układzie ze wstążką. Maja Salamaga kat. 2009 A – 1 miejsce w układzie ze skakanką.