Wojtek Dzięciołowski z modelarni CK w Niepołomicach został Wicemistrzem Polski Juniorów Młodszych w konkurencji rakiet S6A.

W dniach 22-23. czerwca 2019 w Gliwicach rozegrane zostały 50. Mistrzostwa Polski Modeli Latających dla Juniorów Młodszych. W konkurencji rakiet z taśmą hamującą – S6A nasz modelarz Wojtek Dzięciołowski z Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim wywalczył tytuł Wicemistrza Polski.

W tegorocznych Mistrzostwach Polski, w kilku konkurencjach modelarstwa lotniczego i kosmicznego, udział wzięło około 80 juniorów młodszych z całego kraju. Ta kategoria wiekowa obejmuje modelarzy w wieku do lat 16, a od uczestników tej rangi zawodów wymagana jest w licencja sportowa wydana przez Aeroklub Polski.

W konkurencji S6A – rakiet z taśmą hamującą udział wzięło dwóch naszych modelarzy z Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim: Wojtek Dzięciołowski i Michał Kuchta. Konkurencja S6A polega na uzyskaniu jak najwyższej sumy czasów trzech lotów rakietą wyposażona w silnik o odpowiednim ciągu. Do uzyskania dobrego wyniku niezbędne jest staranne zbudowanie lekkiej rakiety, dysponowanie silnikiem wyczynowym i wystrzelenie jej w odpowiednich warunkach termicznych. Sztuka ta udała się Wojtkowi Dzięciołowskiemu, który o miejsce na podium walczył do ostatniego, trzeciego lotu, uzyskując w nim (jako jeden z trzech zawodników) maksymalny czas wynoszący 180 sekund. Bardzo dobre, szóste miejsce, zajął w tych mistrzostwach Michał Kuchta.

Należy nadmienić, że Wicemistrzostwo Polski Wojtka nie jest przypadkowe, bo w ubiegłorocznych zawodach modeli kosmicznych zaliczanych do Pucharu Świata, zajął on 5 miejsce (w zawodach Pucharu Świata nie ma klasyfikacji wiekowej).

Modelarzom gratulujemy, a wszystkich chętnych do wypróbowania swoich sił w dyscyplinie sportowej, jaką jest modelarstwo lotnicze i kosmiczne zapraszamy do jednej z dwóch modelarni działających przy Centrum Kultury w Niepołomicach. Zajęcia odbywają się również w wakacje.