W sobotę 19 maja na Parkurze u podnóża zamku w Niepołomicach odbył się XVII Małopolski Gwiaździsty Rodzinny Zlot Rowerowy.

 W tym roku gospodarzem zlotu była gmina Niepołomice. Organizatorem zlotu jest Zarząd Wojewódzkiego Małopolskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Krakowie, a honorowy patronat sprawuje Marszałek Województwa Małopolskiego.

Wydarzenie w imieniu burmistrza Romana Ptaka otworzył Marek Ciastoń,  przewodniczący Rady Miejskiej w Niepołomicach. Przybyłych rowerzystów przywitali także przedstawiciele Małopolskiego TKKF,  Leszek Tytko, prezes oraz Karol Oleksy, wiceprezes.

Do Niepołomic na zlot przyjechało ponad 600 rowerzystów z ościennych miejscowości: Bochni, Brzeska, Drwini, Łapanowa, Dobczyc, Krakowa, Kłaja, Tarnowa, Szczurowej, Wadowic i Koszyc.  Naszą gminę reprezentowało 65 osób, którym przewodził prezes Ogniska TKKF Leon Pitucha.

Sam przyjazd na rowerach do Niepołomic był dopiero początkiem sportowej aktywności. Uczestnicy zlotu mogli sprawdzić swoje umiejętności w przygotowanych przez TKKF blokach sportowo-rekreacyjnych, podzielonych na konkurencje indywidualne oraz zespołowe. W konkurencjach indywidualnych można było sprawdzić się m.in. w rzucie podkową, skokach w worku, układaniu pudeł kartonowych jeden na drugim na czas, w grze w darta, przejeździe na rowerze na czas z jak najmniejszą prędkością, w rzucie ringiem, rzutem do tyczki hola-hop oraz w teście z historii czy podbijaniem nogą lotki.

Dużą popularnością cieszyło się strzelanie z broni pneumatycznej do tarczy i zespołowe przeciąganie liny w których uczestniczyły drużyny z poszczególnych miejscowości. Z dodatkowych atrakcji dla młodszych uczestników była dmuchana zjeżdżalnia, która od godzin rannych do zakończenia wydarzenia była oblegana przez dzieci,

Przed południem na parkur zajechały strażackie wozy bojowe, jeden z OSP w Niepołomicach drugi z OSP w Woli Batorskiej, strażacy uruchomili miasteczko strażackie na którym najmłodsi uczestnicy  z rodzicami mogli sprawdzić swoje umiejętności w celnym strzelaniu strumieniem wody w określony cel. W zamkowym muzeum nieodpłatnie można było zwiedzać sale wystawowe, a Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa udostępniło chętnym do zwiedzania eksponaty znajdujące się w Muzeum Fonografii.

Kulminacyjnym punktem Zlotu było losowanie rowerów ufundowanych przez uczestniczące w nim gminy.

Ideą Małopolskiego Gwiaździstego Zlotu Rowerowego, jest popularyzacja rodzinnej turystyki rowerowej, promocja środowiska naturalnego i piękna Małopolski z jej zabytkami.

Kto będzie w przyszłym roku gospodarzem XVIII Małopolskiego Zlotu dowiemy się w pierwszych miesiącach 2019 roku.