Już od dwudziestu lat mieszkańcy Jawora – miasta partnerskiego Niepołomic – Ochodzą Święto Chleba i Piernika. Tegoroczne jubileuszowe święto celebrowane było hucznie i z przytupem od 24 do 26 sierpnia.

Na święto chleba i piernika do Jawora przyjeżdżają piekarze i cukiernicy z całej Polski oraz z Ukrainy. Przywożą swoje sztandarowe produkty, ale i nowości, którymi chcą przekonać do siebie mieszkańców Dolnego Śląska. Do miasta zjeżdżają też goście z Legnicy, Głogowa, Wrocławia, bo to jedna z największych imprez sezonu w regionie.

W tym roku przez trzy dni uroczystości można było nie tylko popróbować tradycyjnych i nowoczesnych wypieków piekarskich i cukierniczych, ale także wziąć udział w wielu wydarzeniach dodatkowych – rodzinnej grze miejskiej, wyborach miss i mistera Jawora, koncertach grup i wokalistów z Jawora, okolic, ale i z miast partnerskich. Było też bicie rekordu w pieczeniu największego piernika – dodajmy udane bicie rekordu. Na jaworskim rynku powstało ciasto o długości 55,03 m. Na dodatek z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości piernik był dwubarwny – biało-czerwony – w kolorach naszej flagi narodowej.

Największym i najgłośniejszym wydarzeniem był koncert Beaty Kozidrak z Bajmem, koncert niezwykły bo fetujący 40-lecie istnienia zespołu. Posłuchać można było największych hitów zespołu od pierwszego „Piechotą do lata”, przez „Nie ma wody na pustyni”, „Józek, nie daruje ci tej nocy” czy „Dwa serca, dwa smutki”. Ale na dwudziestym Święcie Chleba i Piernika wystąpili także Sarsa, Filp Lato i Jula. Były też pokazy kulinarne i konkurs na Najpiękniejszą Rzeźbę Piekarsko-Cukierniczą.

I tym razem na tym wydarzeniu była reprezentacja Niepołomic z burmistrzem Romanem Ptakiem na czele. W prezencie dla gospodarzy przekazaliśmy sadzonkę dęba z Puszczy Niepołomickiej, by posadzony w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, także był symbolem wolności. Scenicznie i artystycznie reprezentowała nas grupa InfiniteAxis, a od strony piekarskiej prezentowaliśmy wybitne wypieki niezawodnej podłęskiej piekarni Kazimierza, Adama i Franciszka Pieprzyców.

Serdecznie dziękujemy młodym muzykom i ich rodzinom za poświęcenie wolnego czasu wakacyjnego, a wspaniałej ekipie Pieprzyców za przepyszne wypieki, za to, że mogliśmy na nich stuprocentowo liczyć, a także za wyrozumiałość. Dziękujemy także gospodarzom z Jawora za miłe przyjęcie i… do kolejnego spotkania!