W sobotę obchodzić będziemy 75. rocznicę tragicznych wydarzeń w Staniątkach. 2 lutego 1944 roku hitlerowcy rozstrzelali 50 zakładników przywiezionych z Krakowa. Wśród nich byli mieszkańcy Staniątek, Podłęża, Niepołomic, Szarowa, Dąbrowy, Gruszek, Damienic, Szczytnik i Gdowa.

Wśród zamordowanych znajdowali się aresztowani nocą z 22/23 listopada 1943 r. Tej nocy Niemcy otoczyli Staniątki, Szarów, Podłęże, zatrzymując około trzydziestu mężczyzn należących do konspiracji. Posiadali dokładną listę nazwisk i adresów, prawdopodobnie na skutek donosów konfidentów lub konfidentki. Aresztowań dokonano także w Niepołomicach, Targowisku, Dąbrowie, Damienicach, Gruszkach, Szczytnikach i w Gdowie. Wszystkich aresztowanych więziono w Krakowie, a następnie ich nazwiska można było odczytać na hitlerowskich afiszach śmierci – obwieszczeniach informujących o wyrokach.

W listopadzie, Dom Pełen Kultury zorganizował spotkanie, podczas którego świadkowie tamtych wydarzeń opowiadali o tym trudnym czasie. Film z wydarzenia znajdą Państwo poniżej.

W nocy z 1 na 2 lutego 2019 roku mieszkańcy gminy zbierają się pod pomnikiem Ofiar 2 lutego 1944. Szczegóły wydarzenia na Facebooku.