Ostatni weekend sierpnia był w Niepołomicach pełen atrakcji, a już w niedzielę w parku była prawdziwa kumulacja wydarzeń. Zaproszenie do wspólnego świętowania zakończenia wakacji przyjęło wielu mieszkańców.

Zamieszanie w parku zaczęło się jeszcze przed 16.00. Swoje stoiska zaczęły rozkładać panie z kół gospodyń z całej gminy. Widać było wiele osób w strojach ludowych, albo w ich nowoczesnych wersjach. Wszyscy starali się przygotować stanowiska jak najlepiej i najpiękniej.

Impreza rozpoczęła się korowodem dożynkowym o 16.45, który przeszedł z zamku do parku. Składały się na niego delegacje sołectw i osiedli gminy Niepołomice z pięknymi wieńcami dożynkowymi i bochnami chleba przygotowanymi specjalnie na uroczystość święta plonów. Po poświęceniu wieńców, każdy mógł spróbować chlebów dożynkowych, a także przysmaków serwowanych przez panie z kół gospodyń.

W tym samym czasie rozpoczął się Grill u burmistrza, tradycyjna impreza na zakończenie lata, podczas którego częstowaliśmy Państwa kiełbaskami i karkówką z grilla. I tym razem głównym punktem programu tego wydarzenia był konkurs grillowania. W szranki stanęły firmy z Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej: Bell, Coca Cola oraz Royal Canin. Drużyny liczyły po 3-4 osoby. Każda ekipa otrzymała od organizatorów takie same zestawy, zawierające grille (które trzeba było samemu złożyć), węgiel drzewny, produkty spożywcze i narzędzia potrzebne do sprawnego przygotowania potraw grillowych. Do dyspozycji miały trochę ponad półtorej godziny.

W czasie kiedy zawodnicy ostro wzięli się do pracy uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć zawodowców przy pracy. Pokaz grillowania w stylu włoskim przygotował dla nas szef kuchni Hotelu Niepołomice – Łukasz Wdaniec. Na jego stołach pojawiły się niezwykłe sery z Półwyspu Apenińskiego, oliwki marynowane na wiele różnych sposobów, suszone pomidory, oliwa – czyli flagowe produkty kuchni włoskiej. Część z nich była przystawkami, a część została użyta do grillowania mięs, ryb i wędlin. Jedzenie było przepyszne, a dla tych, którym po grillowanym było jeszcze mało, zaserwowano jeszcze znakomite lody przygotowywane w Hotelu Niepołomice według receptur opartych na włoskiej tradycji. Nic dziwnego, że kolejka po nie ustawiła się błyskawicznie, a chętni byli aż do wyczerpania zapasów. Zresztą podobno, kiedy darmowa pula się wyczerpała, przenieśli się do Hotelu Niepołomice i tam ustawili się w kolejce, by próbować kolejnych smaków.

O 18.00 niestrudzona Beata Surdziel zaprosiła wszystkich, którzy chcieli zrobić sobie przerwę w jedzeniu na wspólne ćwiczenia. Zajęcia z bodyART w niepołomickim parku już trzeci rok z rzędu odbywały się w każdą niedzielę wakacji. I tym razem połączenie jogi, oddechu i tańca, zebrały grono zwolenników, którzy wspólnie ćwiczyli na matach, niezależnie od zmagań kucharzy amatorów.

Kiedy nadeszła wyznaczona godzina (tym razem była to 18.40), trzyosobowe jury próbowało potraw przygotowanych przez wszystkie trzy zespoły i uznało, że każda z potraw zasługuje na podium. Tradycyjną nagrodę – Patelnię Burmistrza – otrzymały wszystkie zespoły w kolejności: 3. drużyna Coca Coli, 2. ekipa firmy Bell, 1. Royal Canin. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspólnie spędzony czas i dobrą zabawę.

To był ostatni punkt programu, ale dodać jeszcze należy, że przez cały czas trwania imprezy dla najmłodszych były rozłożone dmuchańce i fruwały bańki mydlane, zapewniając radosny nastrój. Imprezę prowadził znany i lubiany Grzegorz Janiszewski. Mamy nadzieję, że spotkamy się również za rok i zabawa będzie równie udana.