Na os. Jazy, tuż koło Parku Eko, powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego plac zabaw. W Dzień Ziemi, tj. 22 kwietnia wzbogacaliśmy go o drzewa.

Dzień był mało przyjazny do piknikowania, ale większość naszych gości przyszła po to, by sadzić drzewa. Nic dziwnego, że byli odpowiednio przygotowani. Grube kurtki, czapki i koniecznie kalosze pozwoliły ze stoicyzmem znosić zmienną, zwariowaną pogodę.

Najpierw pojawiły się dzieci. Przyszły po prostu na plac zabaw, a potem chętnie włączyły się w oznaczanie drzew i sadzenie kwiatów. Dla młodszych, dla których drzewa były zbyt dużym przedsięwzięciem, przygotowane były sadzonki kwiatów i ziół, a oprócz tego oczywiście kolorowanki i wesoła muzyka.

Sadzonki można było zebrać do większej donicy, zaaranżować i zasadzić, utworzyć swój własny, mały ogród, a potem zabrać go do domu. Dorośli na poważnie zaangażowali się w poważniejsze zadania. Część przyniosła ze sobą łopaty, część siłę i chęci do pracy. Razem udało się zasadzić i magnolie japońskie, i jarząby, i klony jawory.

Po pracy był czas na rozmowy przy herbacie i pysznym jedzeniu z foodtracka Rozbrykana Owca. To był naprawdę fajny wspólny czas, pomimo typowo kwietniowej aury. Drzew będzie jeszcze więcej. Mamy nadzieję, że w tym miejscu powstanie piękny ogród.

Na koniec każdy mógł zabrać sadzonkę klonu do domu. Małe drzewa zostały ufundowane z programu Epicuro, z którego uświadamiamy istotność i wspieramy projekty małej retencji, czyli organizowania naszej przydomowej przestrzeni tak, by była w stanie choć przez kilka minut utrzymać wody opadowe. Sprzyjają temu nie tylko oczka wodne, ale także drzewa, które w korzeniach zatrzymują wodę, wykorzystują ją, a dzięki temu sprawiają, że mniej wody jest odprowadzane do kanalizacji burzowej, czy powoduje podtopienia.