Gmina Niepołomice już po raz piąty weźmie udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu (ETZT), którego zwieńczeniem będzie przypadający 22 września Europejski Dzień bez Samochodu.  

Kampania ETZT to inicjatywa Komisji Europejskiej promująca proekologiczne formy mobilności, takie jak transport zbiorowy, rowerowy czy ruch pieszy. Tegoroczne hasło kampanii to „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy”, który wraz ze sloganem „Chodź z nami!” ma zachęcić do tego rodzaju aktywności ruchowej.

W związku tą inicjatywą przez cały tydzień – od 16 do 22 września w naszej gminie zostanie zorganizowanych wiele atrakcyjnych wydarzeń.

Uczniowie szkół będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym, którego tematem jest tegoroczne hasło ETZT. Najlepsze prace będzie można oglądać w niedzielę 22 września w parku miejskim. W przedszkolach i szkołach odbędą się spotkania policjantów z uczniami z najmłodszych klas. W ramach tych spotkań zostaną przeprowadzone pogadanki z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych zakończone przejazdem na rowerach ulicami miasta, w asyście policyjnego patrolu rowerowego z komisariatu w Niepołomicach.

Od 16 do 20 września w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów F.H.U. Eko Tanko 2 przy ul. Na Grobli 2 B każdy posiadacz czterech kółek będzie mógł w godzinach od 12.00 do 15.00 skorzystać z bezpłatnej analizy składu spalin w swoim samochodzie. Właściciel pojazdu z negatywnym wynikiem badania będzie mógł na miejscu skorzystać z usługi regulacji silnika. Dzięki tej akcji chcemy zachęcić mieszkańców do świadomego dbania o jakość powietrza w naszej gminie.

Zachęcamy również do wzięcia udziału w grze terenowej Zgarnij kesza w Niepołomicach. Wydarzenie koordynuje Fundacja Lepsze Niepołomice. Wszystkie szczegóły tej akcji można znaleźć tutaj i tutaj.

W kolejny weekend (21-22 września) od godz. 11.00 do 17.00 dealer Auto Spektrum z Krakowa będzie prezentować na naszym rynku samochód osobowy ZOE i dostawczy Kangoo marki Renault z napędem elektrycznym. Chętni będą mogli zapisać się na jazdę testową.

Prezentacji samochodów towarzyszyć będzie również możliwość przetestowania rowerów i hulajnóg z napędem elektrycznym przez firmy Ad Active z Niepołomic i Silne Rowery z Krakowa. Dodatkową atrakcją będą organizowane zawody sprawnościowe na tych pojazdach z atrakcyjnymi nagrodami, a każdy rowerzysta będzie mógł skorzystać z bezpłatnego serwisu.

22 września w godz. 11.00 do 13.00 Dom Pełen Kultury ze Staniątkach zaprasza wszystkie dzieci na warsztaty pt. „HOP na ROWER”, które odbędą się w Parku Miejskim w Niepołomicach. W programie: budowa i malowanie papierowego pociągu, kolorowanie znaków drogowych. Zapalonych artystów zachęcamy do wykonania pracy plastycznej „Z rodzinką hop na rower”, którą będzie można podziwiać na naszej parkowej wystawie.

Tego samego dnia od 11.00 do 17.00 cukiernia Jaga z Niepołomic będzie serwować w rynku bezpłatną kawę i drożdżówkę dla każdego niezmotoryzowanego.

Również w niedzielę od 13.00 do 15.00 w parku Fundacja Lepsze Niepołomice wspólnie z wolontariuszami – uczniami Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II zorganizują zabawę z grami planszowymi o tematyce drogowej.

W niedzielę TKKF Wiarus zorganizuje Rodzinny Rajd Rowerowy do Puszczy Niepołomickiej. Zbiórka rowerzystów o  10.30 w parku przy dębie wolności. Planowany powrót do Niepołomic około 13.00 z możliwością zwiedzania miasta i zamku z przewodnikiem. Z regulaminem rajdu można zapoznać się tutaj.

22 września w pojazdach komunikacji miejskiej będą wyłączone kasowniki. Przejazdy liniami dziennymi i nocnymi autobusów i tramwajów będą w tym dniu bezpłatne.