W pierwszą niedzielę września, w Zabierzowie Bocheńskim świętowaliśmy tradycyjne Gminne Dożynki 2018.

Sprzyjająca pogoda przyciągnęła tłumy mieszkańców, chcących uczcić tegoroczne obfite rolnicze plony. Przedstawiciele 11 sołectw i dzielnicy Podgrabie zaprezentowali starannie przygotowane, piękne wieńce dożynkowe oraz ozdobne bochny chleba z tegorocznych zbiorów. Wszyscy zgromadzeni przeszli w barwnym korowodzie, który zapoczątkował obchody. Z boiska przy szkole przemaszerowali pod ołtarz polowy, który ustawiono obok Domu Kultury. Tam złożyli wszystkie dary, poświęcone podczas uroczystej, dożynkowej mszy św. celebrowanej przez ks. dra Piotra Studnickiego z zabierzowskiej parafii wraz z ks. prałatem Stanisławem Miką z niepołomickiej parafii. W asyście uczestniczył też zabierzowski katecheta ks. Piotr.

Burmistrz Roman Ptak oficjalnie powitał zgromadzonych mieszkańców i zaproszonych gości, pogratulował pięknych wieńców i chlebów dożynkowych, życząc wszystkim dobrej zabawy. Okolicznościowy list od zaproszonego prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza odczytał Andrzej Harężlak.
Następnie gospodarze i – najmłodsi dotychczas – starostowie dożynek państwo Monika i Krzysztof Starostowie częstowali zgromadzonych chlebem z tegorocznych zbiorów.

W części artystycznej wystąpiły zespoły śpiewacze Zabierzanie oraz gościnnie grupa z Zakrzowca. Część organizacji działających w naszych sołectwach wykazało się niezwykłym zaangażowaniem w poczęstunku smakołykami przygotowanymi na tę okazję. A od godz.17.00 do północy trwała zabawa taneczna, w rytm przebojów granych przez zespół Lester.

Wielkie słowa uznania należą się wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie dożynek, a w szczególności kierownictwu Domu Kultury wraz z instruktorami oraz sołtysowi wraz z druhami z miejscowej OSP.

fot. Overlia Studio 

Organizację Gminnych Dożynek wsparło finansowo Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Powiatu Wielickiego