Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie działający przy Domu Kultury w Zagórzu obchodzi jubileusz 10-lecia działalności artystycznej.

Z tej okazji zapraszamy na koncert jubileuszowy, który odbędzie się w niedzielę 4 lutego 2018 roku o godz.16.00 w sali akustycznej Zamku Królewskiego w Niepołomicach.

Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie powstał w 2007 roku. Działa pod patronatem Centrum Kultury w Niepołomicach.

Trzon zespołu tworzy grupa młodych ludzi w wieku od 16 do 30 lat. Naturalnym zapleczem zespołu jest grupa młodsza Mali Zagórzanie, w skład której wchodzą dzieci i młodzież w wieku od 7 do 15 lat.

Nie ma w zespole podziału na chór i balet, tańczą i śpiewają wszyscy. W swoim repertuarze zespół posiada melodie i tańce z regionów: krakowiaków wschodnich, krakowiaków zachodnich, rzeszowskiego, lubelskiego, śląskiego, lachów sądeckich i górali żywieckich. Ponadto w programie artystycznym posiada obrazek sceniczny z Lajkonikiem pt. Hej na krakowskim rynku i kolędnicze widowisko muzyczne pt. Śpiewajmy i grajmy mu.

Program jest przygotowany z dbałością o autentyzm wykonywanych dawniej pieśni i tańców. Zespół prezentuje jednocześnie kunszt i piękno polskiego stroju ludowego. Zagórzanie koncertują w kraju i poza jego granicami, zawsze są ciepło przyjmowani przez publiczność. Zespół z uznaniem prezentował polską kulturę ludową podczas festiwali na Słowacji i Węgrzech, w Bułgarii, Macedonii, Czechach, Grecji i Chorwacji.

Zespołem kieruje Barbara Wdaniec. Kierownikiem muzycznym jest Maciej Ziobro, instruktorem wokalnym Elżbieta Wierzchowska – Ziobro, a kierownikiem artystycznym i choreografem Janusz Przepióra. Zespołowi towarzyszy kapela w składzie: Maciej Ziobro – akordeon, kierownik kapeli,

Grażyna Kwiatkowska – skrzypce, Ignacy Stojek i Andrzej Balicki – klarnet, Wiesław Pyzik – kontrabas.

 

Zamek Królewski w Niepołomicach
4 lutego, g. 16.00
wstęp wolny

Zapraszamy!