21 kwietnia na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach już po raz X rozbrzmiały sygnały muzyki myśliwskiej. Na Jubileuszowy Konkurs „O Róg Zbramira” przybyło blisko 150 sygnalistów z kraju i zagranicy.

Uczestnikom przybyłym na konkurs przez cały dzień przyświecało piękne słońce, które podgrzewało atmosferę na dziedzińcu Królewskiego Zamku w Niepołomicach.

Trofeum małopolskiego konkursu była piękna rzeźba – Róg Zbramira – wykonana przez leśnika Zbigniewa Szarka z Nadleśnictwa Nawojowa. W tym roku nagroda trafiła do zespołu „Hagard” z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który w ocenie sędziów zdobył 296 punktów na 300 możliwych! Drugie miejsce zajął Zespół Sygnalistów Myśliwskich „AKTEON” ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a trzecią lokatę wywalczył Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Technikum Leśnego w Brynku.

Mistrzem solistów w klasie A i laureatem nagrody głównej ufundowanej przez przewodniczącą Sejmiku Województwa Małopolskiego został Artur Sadowski z UR Kraków, druga była Martyna Jamrozik z Nadleśnictwa Zawadzkie, a trzecią lokatę zajął Grzegorz Lison, także z UR Kraków.

W konkursie muzyki myśliwskiej w klasie MB został Zespół „AKTEON” z SGGW w Warszawie, drugie miejsce przypadło Zespołowi „Hagard” z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Zespołowi, a trzecie miejsce zajął Zespół Sygnalistów Myśliwskich Technikum Leśnego w Brynku, Podczas niepołomickiego konkursu, spośród startujących leśników w klasie mistrzowskiej, najlepiej sygnały myśliwskie wykonała stażystka Nadleśnictwa Herby Dominika Dobrowolska, drugi był Bartłomiej Sołtys z Nadleśnictwa Nawojowa, a trzecia Katarzyna Gorywoda z Nadleśnictwa Rybnik.

Najmłodszym uczestnikiem tegorocznego konkursu był laureat głównej nagrody w klasie D – Paweł Smogór (12 lat) z Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach, a najstarszym Zdzisław Maleńczyk 72 lat.

W tym roku po raz kolejny udział w konkursie wziął zespół z Jesennika z Czech, który wygrał w klasie MES.

Podczas tegorocznego konkursu „O Róg Zbramira” rozegrano również IV Ogólnopolski Konkurs Sygnalistek Myśliwskich. Najlepiej wygrywającą sygnały myśliwskie została Julia Królik z Zespołu Sygnalistyki Myśliwskiej „Klangor”. Drugie miejsce zajęła Justyna Stępień z Zespołu Sygnalistyki Myśliwskiej „ECHO” Warszawa, a na miejscu trzecim uplasowała się Luiza Szatner z Technikum Leśnego w Brynku.

Szczegółowe wyniki wszystkich kategorii konkursu są umieszczone na stronie muzyki myśliwskiej: www.muzyka.mysliwska.pl

Podczas małopolskiego konkursu uczestników oceniały komisje w składzie: Maciej Strawa Krzysztof Kadlec, Józef Czerniak, Arkadiusz Garus, Artur Kanawka, Adam Migurski, , Mariusz Podleśny, Wiesław Keller i Michał Wojtyła

Patronat honorowy nad konkursem sprawowali: Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady, rektor UR w Krakowie i Jan Kosiorowski, dyrektor RDLP w Krakowie.

zdjęcia: Bogusław Młynarczyk, Radosław Szyk