Poprawiono dn.: 10 marca 2017

O istocie kryzysu psychicznego, o stygmatyzacji i piętnowaniu chorych psychicznie oraz o przełamywaniu lęku i wstydu przed zgłoszeniem się po pomoc psychiatryczną słuchali i dyskutowali uczestnicy pierwszej części wydarzenia pod hasłem „Dwa dni dla głowy”, które w niedzielę 5 marca zorganizował Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach we współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym im. dr. J. Babińskiego w Krakowie.

Anna Depukat – specjalista psychiatra, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Kobierzynie w bardzo przystępny sposób opowiadała o nowoczesnej psychiatrii, nowym sposobie podejścia do pacjenta, a przede wszystkim uświadamiała, jak bardzo stygmatyzujemy osoby z problemami psychicznymi i jak wiele stereotypów narosło wokół nich – w większości fałszywych.

Chwaliła władze gminy Niepołomice za podjęcie tematyki i pracę z młodzieżą, zmierzającą w kierunku zmiany sposobu patrzenia na osoby z problemami psychicznymi. Przypomnijmy, z ankiet przeprowadzonych przez UMiG w ubiegłym roku wynika, że młodzież największe obawy wyraża właśnie wobec osób chorych psychicznie, uważając je za nieobliczalne, a co za tym idzie – niebezpieczne.

Ankiety były częścią naszych działań w ramach projektu Easy Towns, który realizujemy z 11 partnerami z 10 krajów Unii Europejskiej. W ramach tych działań ogłosiliśmy także konkurs na klip wideo o integracji osób niepełnosprawnych, z naciskiem na osoby psychicznie chore. Jury konkursowe za najlepszy uznało klip przygotowany przez Wojciecha Burdę zatytułowany „Puzzle – Piękno tkwi w różnorodności”. Nagrodą będzie sprzęt elektroniczny o wartości tysiąca złotych.

Po wykładzie i ogłoszeniu wyników konkursu odbyły się warsztaty dla młodzieży i pedagogów, zatytułowane „Świadomość przebiegu kryzysu psychicznego. Destygmatyzacja”. Poprowadził je Mateusz Biernat – konsultant ds. studentów w kryzysie psychicznym w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, pedagog specjalny, terapeuta w metodzie Otwarty Dialog, członek Mental Health Europe.

Ostatnim punktem programu była projekcja filmu „Piękny umysł” z Russellem Crowe’em w roli głównej.

„Drugi dzień dla głowy” wypełni wycieczka do szpitala w Kobierzynie, zaplanowana na 14 marca (wtorek) w godz. 10.00-14.30. Będzie to okazja do zwiedzenia zabytkowego kompleksu szpitalno-parkowego, wystawy „Uważaj na głowę” oraz Centrum Terapii Zajęciowej”. Zapisy na wycieczkę przyjmuje Referat Promocji i Kultury UMiG, ul. Zamkowa 5, tel. 12 250-94-48, e-mail: promocja@niepolomice.eu

Wydarzenie „Dwa dni dla głowy” odbyło się w ramach projektu Easy Towns współfinansowanego z programu Europa dla Obywateli Unii Europejskiej.