Strażacy z jednostki ochotniczej straży pożarnej w Niepołomicach wzbogacili się o fabrycznie nowy samochód gaśniczy marki Volvo FL z zabudową wykonaną przez firmę Bocar z Korwinowa.

Pojazd został przekazany naszej gminie 28 kwietnia na niepołomickim rynku przez marszałka Jacka Krupę oraz wicemarszałka Wojciech Kozaka. W tym dniu identyczne pojazdy trafiły do 10 innych jednostek z terenu województwa małopolskiego. Łącznie do strażaków ochotników z Małopolski trafi 34 takich pojazdów.

W sobotę 6 maja w Niepołomicach odbył się „Dzień Strażaka”, podczas którego nastąpiło oficjalne poświecenie i przekazanie pojazdu. Wśród przybyłych gości byli m.in. burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice Roman Ptak wraz z małżonką, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Ciastoń wraz z zastępcą Edwardem Wnękiem, pani Beata Kukla, ks. Prałat Stanisław Mika, prezes Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Niepołomicach Józef Dziadoń, Wojciech Wróblewski , Dyrektor PZU, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Rady Powiatu Wielickiego Jakub Paluch, z-ce komendanta PSP bryg. Maciej Wolak, komendant Policji w Niepołomicach Tomasz Joniec wraz z zastępcą, przedstawiciel Nadleśnictwa w Niepołomicach Wojciech Wimmer, oraz licznie zgromadzone druhny i druhowie z niepołomickiej OSP wraz z młodzieżową drużyną pożarniczą.

Uroczystość rozpoczęto mszą świętą w kościele parafialnym pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach. Następnie przemaszerowano wraz z reprezentacyjną orkiestrą dętą oraz zaproszonymi gośćmi do remizy OSP gdzie odbyła się dalsza, a zarazem główna cześć uroczystości.

Ks. Prałat Stanisław Mika poświęcił nowy pojazd a Burmistrz, wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej oraz druhną Beatą Kuklą przekazali oficjalnie nowy samochód wraz z dokumentami Prezesowi OSP oraz opiekunowi pojazdu druhowi Dariuszowi Klimie. Strażacy nie kryli zadowolenia z nowego pojazdu i już zaraz po załatwieniu wszystkich formalności pojazd zostanie wprowadzony do podziału bojowego i poprawi bezpieczeństwo mieszkańców Niepołomic.

To średni samochód ratowniczo – gaśniczy Volvo z napędem 4×4. Pojazd posiada na swoim wyposażeniu zbiornik wody o pojemności 3000 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy 300l, wyciągarkę o mocy 8 ton, autopompę wysokiego ciśnienia, szybkie natarcie o długości 60 m., kamerę cofania, maszt oświetleniowy oraz oświetlenie pojazdu w technologii LED. Sprzęt na samochodzie jest na bieżąco uzupełniany, lecz jeszcze trochę go brakuje. To co już posiadamy udało się zakupić częściowo dzięki własnym środkom urzędu miasta i gminy oraz sponsorom, którym serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie. Chcielibyśmy również zaznaczyć że podczas tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego będziemy starać się o pozyskanie dodatkowych środków na uzupełnienie braków sprzętowych w nowym pojeździe, dlatego już teraz prosimy mieszkańców o wsparcie. Przy okazji jeszcze raz chcielibyśmy podziękować władzom miasta z panem Burmistrzem na czele oraz Pani Beacie Kukli za pomoc podczas realizacji projektu pozyskania nowego samochodu – powiedział podczas uroczystości przekazania, prezes OSP Niepołomice Stanisław Dąbroś

Samochód został zakupiony ze środków Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach oraz dzięki dofinansowaniu z regionalnego programu operacyjnego województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie”

Paweł Dąbroś – naczelnik OSP w Niepołomicach