Jak co roku w sierpniu nasza planeta spotkała na swej drodze chmurę pyłu z komety Swift‑Tuttle.

Przy prędkości przekraczającej 200 000 km/h cząsteczki pyłu wpadając w naszą atmosferę jonizują ją i wywołują zjawiska meteorów. Słowo meteor – z greckiego Meta Aero, czyli wśród powietrza – oznacza właśnie ulotne zjawisko smugi światła w górnych warstwach atmosfery. Smugi te wydają się wylatywać z gwiazdozbioru Perseusza począwszy od dnia świętego Wawrzyńca, dlatego zostały nazwane łzami Świętego Wawrzyńca lub rojem Perseidów.

Podobnie jak w poprzednich latach na rynku Urząd Miasta i Gminy Niepołomice oraz Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne zorganizowały wspólne obserwacje nieba oraz szereg innych „kosmicznych” atrakcji. Było malowanie kosmicznych kolorowanek, odbywały się spacery po Księżycu, grano w kosmiczne domino i układano kosmiczne puzzle. Można było się też wcielić w jedną z planet Układu Słonecznego by wraz z innymi planetami obiegać dookoła Słońce.

Przeprowadzono też konkurs: „Żywe obrazy Nieba”, w którym uczestnicy dzięki kostiumom i charakteryzacji odtwarzali wygląd różnych gwiazdozbiorów. Zwycięzcą został obraz zatytułowany „Strzelec” przedstawiony przez Floriana. Na niebie, początkowo zakrytym przez chmury krążył dron, który nakręcił pamiątkowy film.

Wraz z zachodzącym Słońcem chmury zniknęły i można było oglądać przez teleskopy rozgwieżdżone niebo upiększone dodatkowo przez planety: Wenus, Jowisz, Saturn oraz Mars. W czasie zmierzchu wyświetlono film fantastyczno-naukowy pt. „Interstellar”. Po filmie, dzięki wskaźnikom laserowym można było zapoznać się z topografia nieba oraz wysłuchać komentarza na tematy zjawisk fizycznych przedstawionych w filmie. Okazuje się, że czarne dziury, tunele podprzestrzennie i podróże w czasie nie są jedynie mrzonką pisarzy s-f, ale mogą być realnymi zjawiskami.

Po filmie dzięki wygaszeniu świateł miejskich można było oglądać spadające gwiazdy. Do akcji zaciemniania rynku przyłączyli się niektórzy handlowcy wygaszając częściowo światła sklepowych reklam. Bardzo im dziękujemy!

Podsumowując, mogliśmy spędzić miły i pouczający „Wieczór z Gwiazdami” i mamy nadzieję, że spotkamy się z meteorami znów za rok.

Do zobaczenia!

 

Waldemar Ogłoza
Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach