Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice zaprasza na średniowieczny piknik rodzinny pod nazwą „Powrót króla Władysława”. Impreza odbędzie się przy Kopcu Grunwaldzkim w Niepołomicach w sobotę 20 lipca w godz. 15.00-22.00.

609. rocznica Bitwy pod Grunwaldem będzie okazją, by połączyć historię z zabawą. Zaplanowaliśmy na ten dzień m.in. uroczystość przeniesienia i odsłonięcia pomnika króla Władysława Jagiełły, pochód orszaku królewskiego na koniach wraz z 18 chorągwiami spod Grunwaldu – trasą od Zamku Królewskiego aż pod kopiec. Tam, w wielkim namiocie historycznym będzie można posłuchać prelekcji i dyskusji na temat bitwy grunwaldzkiej, zobaczyć ubiór i wyposażenia rycerskie.

W kilku miejscach wokół kopca przeprowadzimy gry i zabawy dla dzieci, walki na miecze, polowania włócznią na niedźwiedzia-makietę, strzelanie z kuszy i łuków historycznych i sportowych (do wilków-figurek) oraz budowanie zamku z dużych klocków, burzenie zamku-makiety, karmienia smoka, itp.

Na wielkoformatowych kolorowankach będzie można pomalować postaci i obiekty historyczne.

Zasadzimy też pamiątkowy dąb pod Kopcem Grunwaldzkim.

Podczas całej imprezy będzie można posilić się w strefie gastronomicznej, aby zabawa i biesiada trwały aż do nocy.

Nad całością historycznego pikniku rodzinnego czuwać będzie Grunwaldzka Chorągiew Konrada Białego VII z Niepołomic, w strojach z epoki.

20 lipca, godz. 15.00-22.00, teren przy Kopcu Grunwaldzkim. 17.30 – wymarsz króla Jagiełły spod Zamku Królewskiego pod Kopiec Grunwaldzki.

Serdecznie zapraszamy.

Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu Easy Towns II, współfinansowanego z programu Europa dla Obywateli Unii Europejskiej. Jego głównym celem jest wspólne świętowanie wydarzeń i docenianie dziedzictwa narodowego, w tym kulturowego, głównie z myślą o młodzieży, aby w ten sposób zachęcić młodych ludzi do refleksji nad własną historią i kulturą.