W środę 31 lipca oficjalnie otwarto Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Nowoczesne miejsce w Podłężu zastąpi tymczasowe, które funkcjonowało przy ulicy Wodnej w Niepołomicach.

Warta ponad 3 miliony złotych inwestycja od 1 sierpnia będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców. Posiadając dokument potwierdzający zamieszkanie w naszej gminie oraz potwierdzenie opłaty za śmieci, w wygodnych i bezpiecznych warunkach m.in. dzięki specjalnej rampie najazdowej będziemy mogli pozostawić zalegające w domach i mieszkaniach przedmioty.

Podczas otwarcia burmistrz Roman Ptak podkreślił, że choć docierały do niego głosy mieszkańców z rezerwą podchodzących do usytuowania i budowy obiektu, to jednak po zakończeniu prac sygnały zmieniły się w gratulacje i słowa aprobaty.

Podczas otwarcia gościł w Podłężu także m.in. Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego, który gratulując sprawnego i terminowego przeprowadzenia inwestycji przyznał, że gmina Niepołomice od dawna jest samorządem, który realizuje projekty ułatwiające życie mieszkańcom.

Tym razem odbyło się jednak bez tradycyjnego przecięcia wstęgi. Roman Ptak i Łukasz Smółka wspólnie otwarli szlaban prowadzący do rampy najazdowej.

PSZOK to nie tylko miejsce, gdzie będzie można zostawić stare opony czy meble. Na terenie obiektu funkcjonuje także instalacja fotowoltaiczna, sala edukacyjna oraz specjalna ścieżka, która przybliża informacje z zakresu ochrony środowiska i recyklingu.

To pierwszy z dwóch tego typu obiektów, jakie będą funkcjonować w naszej gminie. Ruszyła już budowa drugiego PSZOK-a w Woli Batorskiej. Jego otwarcie planowane jest na jesień.

Jak dojechać do nowego punktu? Jadąc od strony Niepołomic ulicą Wimmera, należy skręcić w Kwiatkowskiego i jechać nią aż do końca. Droga kończy się na dojeździe do Grabskiej. Właśnie tutaj usytuowany jest PSZOK. Lokalizację można sprawdzić tutaj.

Więcej o sposobach przyjmowania odpadów i organizacji pracy PSZOK-u można przeczytać tutaj.