19 maja mieliśmy okazję spotkać się na kolejnych warsztatach kulinarnych w ramach cyklu Niepołomice – miejsce kobiet, prowadzonych przez Annę Załubską. Tym razem na warsztat wzięliśmy kuchnię azjatycką.

W warsztatach bierze udział zwykle około 20 osób – 4 zespoły po 5 osób. Dzięki temu każdy ma jakieś zadanie, gotowanie idzie sprawnie a i potraw, które przygotujemy starczy na spróbowanie dla wszystkich. Tym razem prowadząca zajęcia dietetyczka – Anna Załubska przygotowała dla nas przepisy z kuchni azjatyckiej, które – przynajmniej w teorii – nie były skomplikowane do zrobienia, wszystkie komponowały się w ciekawy posiłek, a przy okazji dawały poznać ciekawsze smaki dalekiego wschodu. Gotowaliśmy więc słodko-ostrą zupę jarmużową, warzywa stir fry z makaronem ryżowym, spring rollsy z warzywami, a na deser ryż na słodko-ostro – z mango, imbirem i chilli.

Zupa wyszła gęsta i zawiesista, bogata w składniki odżywcze i pyszna. Przy okazji wyszło jej tyle, że wystarczyło na dokładki. Stir fry z makaronem ryżowym, doprawiany sosem z czarnej fasoli i prażonym sezamem to też niezwykłe danie na naszym stole. Świetne w smaku, a przy tym sprężyste i chrupkie warzywa dawały gwarancję zachowania większości witamin i mikroelementów. Podobnie ze spring rollsami, które jednak sprawiły najwięcej kłopotu uczestnikom zajęć, ale nie z powodu nadzienia, bo blanszowane warzywa, zielenina, nitki ryżowe, czy podsmażane tofu (nawet z ciekawym sosem) nie były skomplikowane do zrobienia. Ale zawinięcie ich wszystkich tak, żeby powstały zgrabne ruloniki, nie było takie proste, nawet dla kucharek i kucharzy z dużym doświadczeniem w zawijaniu gołąbków. Na koniec ryż z mango, słodki, ale nie za słodki, a na dodatek z drugim dnem smakowym, dopełnił całości posiłku.

Było sporo śmiechu przy robieniu. Szczególne wyzwanie, jak to zwykle w takich wypadkach, stanowi nieswoja kuchnia i kuchenka, na której gotujemy po raz pierwszy. Frajdą było spotkać jednak tyle osób otwartych na nowe pomysły i nowe smaki, podzielić się pomysłami na gotowanie, czy nawet patentami na ułatwianie sobie życia w kuchni. Dziękujemy za miło i pożytecznie spędzony czas i już dziś zapraszamy na kolejne warsztaty, choć wciąż zastanawiamy się jeszcze nad terminem. Informacja o nich pojawi się na pewno na stronie i profilu facebookowym gminy.