Poprawiono dn.: 16 marca 2017

W piątek, 10 marca w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa odbyło się spotkanie młodzieży z gminnych gimnazjów oraz liceum z kapitanem Stanisławem Szuro.

Punktualnie o godzinie 10.00, w sali widowiskowej zgromadziło się ponad dwustu uczniów, aby uczestniczyć w nietypowej lekcji na temat II wojny światowej i czasów powojennych. Jej wyjątkowość polegała na tym, że zebrani mieli okazję wysłuchać opowieści prawdziwego świadka historii – pochodzącego z Krakowa kapitana Stanisława Szuro – człowieka, który niegdyś znalazł się w samym centrum tamtych trudnych wydarzeń.

Blisko 97-letni Pan kapitan, w roku 1939 zdał maturę i przygotowywał się do podjęcia studiów. Jeszcze przed wybuchem wojny, został powołany do służby wojskowej, na skutek czego uczestniczył w walkach kampanii wrześniowej jako żołnierz kawalerii. Internowany w tym samym roku, działał później w szeregach Związku Walki Zbrojnej, przemianowanym z czasem na Armię Krajową. W 1942 roku został aresztowany i do końca wojny przebywał w nazistowskich obozach koncentracyjnych (Pustków, Sachsenhausen, Bergen-Belsen).

Po wojnie ponownie zatrzymany, tym razem pod zarzutem działalności antykomunistycznej, za co Sąd Wojskowy skazał go na karę śmierci. Na mocy amnestii jednak wyrok zamieniono na 15 lat więzienia, a później skrócono. W efekcie tego, w 1956 roku podjął studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ich ukończeniu przez wiele lat pracował jako nauczyciel w krakowskich szkołach średnich. W 2008 roku odznaczono go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Do dzisiaj jeszcze ciągle aktywnie bierze udział w wykładach i spotkaniach tematycznych oraz współpracuje ze stowarzyszeniami o charakterze patriotycznym. Jak sam przyznał na piątkowym spotkaniu – robi to, ponieważ czuje się w obowiązku opowiadać o tym, co przeżył i widział na własne oczy, osobom, które wiedzę o tamtych wydarzeniach mogą czerpać już tylko głównie z podręczników i książek.

O swojej niezwykle bogatej, ale trudnej przeszłości, kapitan Szuro opowiadał w sposób lekki i z właściwym sobie humorem. Wielokrotnie podkreślał też jak bardzo ważne – również w czasie wojennej zawieruchy – były optymizm, dobry humor i wsparcie przyjaciół. Swoją interesującą opowieść o faktach historycznych urozmaicał wieloma anegdotami, wierszami i opisami zabawnych sytuacji, co spotykało się z żywą reakcją widowni, która wtórowała mu gromkimi oklaskami. Wszyscy obecni byli zachwyceni pozytywną energią, pogodą ducha i otwartością Gościa. Ten natomiast kilka razy zaznaczał, jak wielką radość sprawiają mu podobne spotkania, ciepłe i serdeczne przyjęcie oraz fakt, że może dzielić się swoimi wspomnieniami z młodym pokoleniem słuchaczy.

Spotkanie z kapitanem Szuro było pierwszą lekcją historii zorganizowaną w ramach cyklu “Ojczyzno ma…” przez Niepołomickie Stowarzyszenie Patriotyczne we współpracy ze szkołami oraz Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa.”

Anna Kowanetz
Niepołomickie Stowarzyszenie Patriotyczne