Przy pięknej wiosennej, słonecznej pogodzie odbyły się uroczystości podczas tegorocznego Narodowego Święto Trzeciego Maja w Niepołomicach.

Wspólne świętowanie rozpoczęła uroczysta mszą św. w kościele parafialnym, skąd Traktem Królewskim przez Rynek pod pomnik w Parku Miejskim, przy dźwiękach reprezentacyjnej orkiestry OSP „Lira” wyruszył pochód składający się z dwudziestu kilku pocztów sztandarowych szkół i organizacji gminnych, drużyn strażackich, kilkunastu delegacji z wiązankami kwiatów oraz wielu mieszkańców i gości.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, wysłuchano krótkiej informacji o powstaniu Konstytucji 3 Maja przed 227 laty oraz dalszych losach obchodzenia jej święta w czasach rozbiorów, międzywojennych, PRL-owskich i obecnie.

Następnie burmistrz wraz z przewodniczącym i przedstawicielami Rady Miejskiej złożyli wiązanki kwiatów w imieniu wszystkich mieszkańców miasta i gminy. Także kilkanaście delegacji szkół i organizacji gminnych uczciło kwiatami to majowe święto.

Na zakończenie, uczestnicy uroczystości wysłuchali krótkiego koncertu melodii patriotycznych w wykonaniu pięknie umundurowanej orkiestry „Lira”, nagrodzonej rzęsistymi brawami.

Stanisław Wojtas

Author: Marek Bartoszek