Tegoroczne 26. Dni Niepołomic były dla mnie szczególnym wydarzeniem, gdyż miałem przyjemność zaprezentować zabytkowe pojazdy mieszkańcom naszej gminy i okolic.Wystawa zatytułowana “Klasyki motoryzacji” miała miejsce na niepołomickim Rynku i przez dwa dni cieszyła się dużym zainteresowaniem miłośników starej motoryzacji.

Ekspozycję tworzyły samochody, motocykle i skutery z różnych czasów i stron świata, należące do mojej prywatnej kolekcji MitoGarage. Na Rynku w Niepołomicach można było zobaczyć odrestaurowane przeze mnie pojazdy m.in Fiata 500 z 1974 roku, Vespę Struzzo z 1956 roku, Vespę Special z 1972 roku, motocykle: WSK z 1972, BMW z 1979, MZ z 1978 roku i wiele innych . Pojazdy te w większości kupuję w bardzo złym stanie, a potem przeprowadzam ich kompleksową renowację, aby przywrócić stan fabryczny z epoki. Część z nich pozostawiam dla siebie, by powiększać swoją kolekcję, a niektóre znajdują nowych właścicieli. Zabytkowe pojazdy prezentuję na wystawach, wynajmuję na różne okoliczności, a kilka odrestaurowanych skuterów stanowi element wystroju mojej restauracji w Krakowie.

Na co dzień poświęcam wiele czasu i pracy mojej pasji – motoryzacji, którą dzielę z żoną Katarzyną – rodowitą mieszkanką Niepołomic. To właśnie żona nakłoniła mnie i pomogła w zorganizowaniu tejże wystawy. Z racji spędzenia wielu lat w Italii i mojego włoskiego obywatelstwa, dużo pojazdów pochodzi właśnie z tego kraju. Tam zaczęła się moja przygoda ze skuterami, głównie Vespami, które w zdecydowanej większości królują na włoskich ulicach. Moją Pierwszą Vespę otrzymałem w prezencie na 10. urodziny od wujka, znanego rzeźbiarza Igora Mitoraja. Mieszkając u niego w Toskanii, miałem możliwość obcować z zabytkowymi samochodami, których wuj był wielkim pasjonatem. Jako dziecko zabierał mnie na edukacyjne wycieczki swoimi unikatami w różne regiony Włoch i opowiadał interesująco o włoskiej kulturze, obyczajach i miłości każdego Włocha do trzech rzeczy: piłki nożnej, jedzenia i motoryzacji.

Obecnie w swojej kolekcji posiadam zabytkowy samochód z 1982 roku, którego wujek był pierwszym właścicielem. Jeep Wagoneer, o którym mowa, to jedyny taki egzemplarz w Europie. Na wystawie w Niepołomicach przyciągnął dużą uwagę zwiedzających, zwłaszcza fanów amerykańskiej motoryzacji. Jako ciekawostkę dodam, iż pojazd ten jest w pełnym fabrycznym oryginale, a jego przebieg to zaledwie 3800 km. Samochód przez 30 lat stał jako eksponat w salonie jeepa we Włoszech.

Podczas wystawy duże zainteresowanie wzbudził również Citroen Mehari, znany widzom z francuskich filmów z “Żandarmem” granym przez niezapomnianego Louisa de Funes. Z kolei starsze pokolenie zwiedzających z sentymentem spoglądało na polski klasyk – motocykl WSK, wspominając młode lata i czasy kiedy ten pojazd opanował polskie drogi. Motocykl traktuję jako perełkę w mojej kolekcji, gdyż zakupiłem od mieszkańca naszej gminy i uratowałem go przed kasacją. Obecnie przypomina stan fabryczny, a jego renowację zakończyłem pod koniec maja. Najmłodsi uczestnicy Dni Niepołomic zwrócili uwagę na kultowy fiat 500 z 1974 roku, którego odrestaurowałem w ubiegłym roku. Fiat ten zmotoryzował całe Włochy i od 1961 był najpopularniejszym samochodem w całej historii włoskiej motoryzacji. My śmiało możemy go uznać za ojca “malucha”.

Na temat tego i innych klasyków mógłbym opowiadać bez końca. Jestem mile zaskoczony tak licznym udziałem zwiedzających i pozytywnym odbiorem mojej kolekcji. Podczas wystawy poznałem wielu pasjonatów zamieszkujących naszą gminę, z którymi przeprowadziłem ciekawe rozmowy i nawiązałem znajomości. Jeżeli są osoby, które chciałyby podyskutować lub wymienić poglądy na tematy motoryzacyjne zapraszam ma moją stronę na Facebooku “MitoGarage”, gdzie można również zobaczyć relację fotograficzną z wystawy w Niepołomicach.

Chciałbym na łamach tej prasy serdecznie podziękować organizatorom Dni Niepołomic, że moją pasją mogłem podzielić się z innymi i zainteresować tematem starej motoryzacji. Mam nadzieję, że nie jest to moja ostatnia wystawa i jeszcze będę miał okazję zaprezentować moje klasyki.

Igor Mitoraj
Restaurator, pasjonat zabytkowej motoryzacji, właściciel MitoGarage