W Niedzielę Palmową 25 marca, na Rynku w Niepołomicach odbyły się XI Targi Wielkanocne  zorganizowane przez Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach.

Tradycyjnie były one połączone z konkursem na najpiękniejszą palmę.

Pogoda dopisała, było słonecznie i rześko. Już od otwarcia targów, od godz. 10.00 niepołomicki Rynek zapełnił się kupującymi. Kramy kusiły bogatą ofertą świątecznych produktów, których zadaniem było cieszyć nie tylko podniebienie, ale i zagwarantować świąteczny wystrój naszych domów w czasie Wielkanocy. Feeria barw pisanek, bajecznie wykonanych palm i wielkanocnych baranków nie pozwalała pozostać obojętnym. Kupowano dużo i chętnie.
Wszystkim obecnym na targach czas uprzyjemniały występy Zespołu Pieśni i Tańca Zagórzanie oraz  Zespołu Śpiewaczego Wrzos.

O godz. 12.30 życzenia wszystkim mieszkańcom złożył burmistrz Roman Ptak razem z ks. prałatem Stanisławem Miką, proboszczem niepołomickiej parafii, który poświęcił także wielkanocne produkty na straganach i potrawy przygotowane do degustacji.

Po części oficjalnej wszyscy chętni  mogli spróbować tradycyjnych potraw wielkanocnych przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Podłężu i Zagórzu. Gospodynie zadbały, aby nikt z chętnych nie odszedł od stołu z pustymi rękoma. Było smacznie, kolorowo
i dostatnio.

Jak co roku, także i tym razem rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszą palmę. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi. Jak i w poprzednich latach jury XI konkursu nie miało łatwego zadania. W dwóch kategoriach konkursowych: palmy wykonane zbiorowo i indywidualnie zgłoszono 23 prace. Zwycięzcy pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii otrzymali nagrody finansowe i rzeczowe, wyróżnieni – nagrody rzeczowe, a wszyscy pozostali uczestnicy dyplomy za udział w konkursie.
W kategorii palm wykonanych zbiorowo jury nagrodziło:

1 miejsce – Przedszkole Sióstr Augustianek w Niepołomicach

2 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Ochmanowie

3 miejsce – Grupy Wesołe misie i Pszczółki  z Samorządowego Przedszkola Nr 1 w Niepołomicach

Wyróżnienia otrzymali:

– Koło Emerytów i Rencistów w Zabierzowie Bocheńskim

– Oliwia Różniatowska, Aleksandra Pierścińska, Sylwia Kryza, Patrycja Nowak, Gabriela Filipowska
i Kaja Toroń

– Samorządowe Przedszkole im. św. Kingi w Podłężu

W kategorii palm wykonanych indywidualnie nagrody otrzymali:

1 miejsce – Zofia Skóra

2 miejsce – Józefa Piotrowska

3 miejsce – Krzysztof Wojna

Wyróżnieni zostali:

– Martyna Jasiak

– Mateusz Bąk i Łukasz Zagól

– Natalia i Julia Ostrowskie

 

fot. Jerzy Golowski

Author: Marek Bartoszek