Już 21 sierpnia na niebie będziemy mogli obserwować jedno z najpiękniejszych zjawisk astronomicznych – całkowite zaćmienie Słońca.

Tego dnia cień Księżyca przemknie przez całe USA z maksimum w Kentucky, gdzie Słońce skryje się za Księżycem na 2 minuty i 40 sekund. Pas zaćmienia będzie się poruszał z prędkością 900 m/s, a jego szerokość ma od 106 do 110 km. Cień przemierzy go w zaledwie 12,5 minuty! Faza całkowita i częściowa to „tylko” 2 godziny i 46 minut.

Jak zawsze na takim wydarzeniu nie zabraknie „Łowców Zaćmień” do których należy również nasze Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne. Do USA wyruszają dwie ekipy MOA oraz ekipa z zaprzyjaźnionej z nami firmy Woodward. Każda z nich będzie w różnych miejscach w USA, dzięki czemu w Niepołomicach zobaczymy zaćmienie Słońca od każdej z nich, za pomocą transmisji on-line, która będzie prowadzona w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa od 18:00 – 22:00.

Oczywiście nie samym zaćmieniem będą żyły nasze ekipy. W planach każdej z wpraw jest odwiedzenie wielu ciekawych miejsc w Stanach Zjednoczonych m.in. San Francisco, Las Vegas, Nowy Jork, Grand Canyon, wulkan św Helleny, krater meteorytowy w Arizonie, Obserwatorium Lowela.

Wszystkich zainteresowanych obserwacjami całkowitego zaćmienia Słońca zapraszamy do MCDiS w godzinach 18:00 – 22:00.